wtorek, 21 października 2014

Symbolika, "Wesele" Stanisław Wyspiański

Symbole rzeczowe:

  • Chata w Bronowicach - Polska
  • Sznur - zniewolenie
  • Złoty róg - wezwanie do walki
  • Złota podkowa - szczęście odłożone na później, chciwość, egoizm


Sceny symboliczne: 


  1. Chocholi  taniec- wymowa pesymistyczna- symbol uśpienia, bierności, społeczeństwa niezdolnego do walki, pogrążonego w letargu; wymowa optymistyczna- w przyszłości naród obudzi się i stanie do walki

  2. Widok chłopów z kosami- symbol dzielności, odwagi chłopów- bitwa pod Racławicami


Symbole osobowe:

1. Widmo – Ludwik de Laveaux, narzeczony Marysi Mikołajczykównej, zmarł na gruźlice, przychodzi do Marysi. Symbol niespełnionej miłości, tęsknoty.
 
2. Stańczyk- błazen królewski z czasów Zygmunta Starego i królowej Bony. Przychodzi do dziennikarza – Ludolf Staszewski popierający stronnictwo konserwatywne. Symbolizuje inteligencje, patriotyzm, mądrość, próbuje uświadomić dziennikarzowi że powinien zachęcić Polaków do działania a nie ich usypiać.

3. Rycerz- Zawisza Czarny przychodzi do poety – K. Przerwy- Tetmajera(dekadent). Symbol chwały, potęgi narodu, próbuje uświadomić aby zrezygnował z niemocy słabości , stał się przywódcą narodu, budził do walki.

4. Hetman- Franciszek Ksawery Branicki jeden ze zdrajców targowickich, przychodzi do pana młodego(Lucjan Rydel) . Uświadamia pana młodego że zdradził swoją warstwę. 

5. Upiór- Jakub Szela- przywódca rabacji galicyjskiej z 1864r. Symbolizuje krwawą rzeź. Przychodzi do dziada jeden z buntowników rabacji,przypomina mu o tym wydarzeniu. Dziad zdaje sobie sprawę z konfliktu między warstwami, zgoda jest pozorna.

6. Werynhora- ukraiński przywódca- prcychodzi do gospodarza- Włodzimierz Tetmajer. Przekazuje mu misje zorganizowania powstania, która zostaje zaprzepaszczona

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz